Plovoucí, nebo lepená podlaha?

Podlahy a podlahové krytiny se pokládají dvěma způsoby. Mohou na podkladu volně ležet (plovoucí podlahy), nebo s ním být pevně spojeny (lepené podlahy). Pokud se v dohledné době chystáte na renovaci vašeho bydlení, jistě vás budou zajímat výhody obou možností a pro jaké druhy krytin jsou vhodné. Odpovědi se dočtete v následujících odstavcích.

 Pokládka plovoucí podlahy

Proč podlahovou krytinu pokládat plovoucím způsobem?

Je zřejmé, že výhoda pokládky podlahové krytiny plovoucím způsobem je jednodušší a časově méně náročná než lepení. Pokládají se takto dřevěné, laminátové a vinylové dílce opatřené mechanickými zámky.

K velkým výhodám plovoucí podlahy patří rozebíratelnost, možnost výměny jednotlivých dílců a snadný přístup k podkladu. Rozhodnete-li se v budoucnu pro renovaci, krytinu sundáte bez rizika poškození podkladové vrstvy.

 

 

Proč podlahovou krytinu pokládat napevno?

Celoplošné lepení či přišroubování krytiny k podkladu má své opodstatnění zejména v prostorách s vysokou vlhkostí vzduchu (např. koupelny, prádelny…), protože minimalizuje riziko vzniku plísní pod krytinou. K dalším výhodám patří efektivnější přenos tepla, na což se vyplatí myslet při realizaci podlahového topení. Dalším důvodem k pokládce napevno je tlumení kročejového hluku. Za další benefit lze považovat lepší stabilitu, kterou někteří lidé vnímají při chůzi.

 

Nevýhody celoplošného lepení spočívají ve finanční i časové náročnosti a ve vyšších nárocích na kvalitu podkladového materiálu, především pak u vinylových podlah, které vyžadují velmi rovný podlah s absencí větších nerovností.

 Pokládka plovoucích podlah

Jako negativum vnímáme také nemožnost výměny jednotlivých dílců. V případě např. nutnosti opravy podlahového topení nelze přilepenou krytinu rozebrat. Některé podlahové krytiny nejsou pro lepení vhodné a současně může nastat problém s některými podklady, které nejsou určeny pro přilepení krytin ze dřeva.

 

Svěřte pokládku podlahy podlahářům

Stále tápete? Nejlépe uděláte, když pro pokládku konkrétní podlahy využijete odborných služeb našich podlahářství

 
print